11. januar 2013

Blog: Provoked by Boredom: Experiences from Youth Confinement

Blog af Tea Torbenfeldt Bengtsson

Kedsomhed er en stor del af det daglige liv for teenagere anbragt på aflåste sikrede institutioner. De unge bryder til tider med kedsomheden ved at skabe spænding fx ved at bryde institutionens regler.  Det er en af hovedkonklusionerne i artiklen “Boredom and Action: Experiences from Youth Confinement” skrevet af Tea Torbenfeldt Bengtsson, adjunkt ved Sociologisk Institut, som også fastslår, at kedsomhed er både er en individuel og kollektiv oplevelse på disse institutioner.

Efterfølgende har en forstander for en af de sikrede institutioner kritiseret disse resultater: Han anerkender ikke, at de unge keder sig på hans institution. Denne reaktion har undret Tea Torbenfeldt Bengtsson, som i et blog-indlæg forsøger både at forsvare artiklens resultater og analyser samt forklare den kritiske forstanders benægtelse af tilstedeværelsen af kedsomhed.

Læs hele blog-indlægget ”Provoked by Boredom: Experiences from Youth Confinement” på Social Science Space (ekstern side).

Læs artiklen ”Boredom and Action – Experiences form Youth Confinement” i Journal of contemporary Ethnography 2012 (ekstern side).

Lyt til podcast-interview med Tea Torbenfeldt Bengtsson om hendes undersøgelse af kedsomhed, opfattelse af tid og handling for unge på lukkede institutioner (ekstern side).